Коректор
Серед професій, пов’язаних із роботою з текстом, є не лише творчі, а й суто технічні. Серед таких можна виокремити такі: перекладач, редактор і коректор. Якщо з перекладом усе зрозуміло, то інші потребують детальнішого розгляду. У цій статті ми зупинимося на останній і розглянемо її детально.
Що являє собою робота коректора
На перший погляд, редагування та коректура полягають в одному й тому ж. Але на практиці є суттєві відмінності. Давайте їх розглянемо. Редактор займається редагуванням тексту загалом. Його завдання полягає в тому, щоб стаття максимально добре розкривала тему, знайти і виправити або вимагати виправлення лексичних, стилістичних і логічних помилок. Щоб було максимально зрозуміло, можна навести приклад: у технічній статті не повинно бути художніх зворотів, в офіційній – сленгу і фамільярних виразів. Редактор має стежити за смисловим наповненням тексту і за засобами, за допомогою яких воно досягається.
Коректор же під час вичитування тексту звертає увагу на зовсім інші речі: граматичні та орфографічні помилки, друкарські помилки, правильність скорочень та абревіатур. У випадках друкованих видань – також на готовність матеріалу в плані оформлення.
Підбивши підсумок, можна сказати, що в обох випадках фахівець займається вичитуванням тексту, його правкою або створенням завдання для доопрацювання. Відмінність – тип помилок, на які націлений пошук.
Які навички потрібні, щоб працювати коректором на біржах фрілансу
Основним і необхідним умінням у цій професії є бездоганна грамотність. Ви фізично не зможете знайти помилки, якщо не знаєте, як їх визначити. Не настільки важливо, чи маєте ви філологічну освіту, чи просто з літературою на “ти”, але майте на увазі, що найчастіше обґрунтовувати свої правки доведеться посиланнями на правила мови в авторитетних джерелах.
Ще однією важливою навичкою є уважність. Грош ціна вашим знанням, якщо ви не зможете встежити за всіма помилками або друкарськими помилками в тексті. Хоча в цій роботі й цінується швидкість вичитки, вам потрібно читати кожну букву, а не слова цілком, щоб не упустити жодної найменшої помилки.
Наступна властивість зовсім не очевидна, і може здатися, зовсім не обов’язкова. Але якщо почитати блоги або поспілкуватися з досвідченими коректорами, то можна виділити ще одну важливу рису. Це – стресостійкість. Найчастіше доводиться працювати в умовах поспіху, оскільки матеріал має публікуватися вчасно. Крім цього, якщо потрібно узгоджувати правки з автором тексту, то він не завжди буде швидко і беззаперечно з ними погоджуватися. Крім усього цього, саме на коректора покладається відповідальність за кінцевий результат, оскільки він, по суті, є останньою інстанцією перевірки.
На який заробіток може розраховувати фріланс коректор
Настав час розглянути фінансовий бік роботи. Ми вже з’ясували, що робота не з легких. Чи варта вона того? Якщо ви скористаєтеся пошуком, то можете знайти вакансії на сайтах великих видавництв, які пропонують зарплати від 400$ і вище. Само собою зрозуміло, що профі, які працюють у великих і відомих компаніях, можуть заробляти і більше. Але на такі місця можуть розраховувати тільки фахівці з величезним досвідом або ті, хто вже зарекомендував себе.
На що ж може розраховувати звичайний фрілансер коректор на разових проєктах? Статистика говорить, що середня мінімальна ціна – 1 долар за тисячу символів. На ділі ж багато замовників сильно занижують цю планку, і можна зустріти навіть абсурдні 10 руб. за таку саму кількість. Ясна річ, що і попит з людей, які відгукнулися на таку пропозицію мінімальний. Якщо ви хочете спробувати себе в цій сфері, вам потрібен досвід роботи, відгук і приклад для портфоліо, можете взятися і за такий невдячний проєкт. У такому разі ви отримаєте досвід, що в деяких випадках набагато дорожче за гроші.
Можливі замовники і де їх шукати
В огляді іншої професії ми дозволили собі відповісти одним словом: в інтернеті. Тут же такий номер не пройде, оскільки крім інтернет-видань, студій копірайтерів, фріланс бірж і оголошень у мережі існують і друковані видання. Їм просто необхідні люди, які готують матеріал до випуску, тому якщо ви досвідчений фахівець, можете безпосередньо звертатися до них по телефону або в офіс і пропонувати свої послуги. Зазвичай у них уже є штатний фахівець, але іноді вакансія стає вільною, або їм просто потрібен позаштатний працівник на випадок, коли роботи багато або місцевий коректор відсутній. У такому разі ви зможете працювати віддалено.
А в іншому все так само. Потрібно перевіряти біржі на наявність підходящих проєктів і робити ставки, звертатися до інтернет-видань, студій з написання або перекладу тексту, дивитися оголошення на форумах. Якщо пощастить, можна натрапити на дуже цікаві проєкти, як-от вичитування книжок. Зазвичай автори мають своїх людей для таких цілей, але якщо ви знайдете спосіб, як стати таким “своїм”, то зможете не тільки гарно заробити, а й одним із перших прочитати, можливо, майбутній бестселер чи шедевр світової літератури! Це жарт, звісно, але замовлення бувають різними, і навіть у цій не найбільш творчій сфері можна знайти роботу для душі.
Плюси та мінуси роботи
Як завжди, наостанок ми наводимо наочне порівняння переваг і недоліків професії на наш погляд. Отже:
Плюси:
- Не потрібно нічого вигадувати. Текст уже написаний, шукаєте помилки, знаходите, виправляєте. Просто, як судоку.
- Перспектива. Якщо зарекомендувати себе і потрапити у велике видання, можна заробляти дуже непогані гроші.
- Доступ до ексклюзиву. Ви зможете читати матеріали ще до їхньої публікації! На жаль, для більшості, зазвичай це будуть нудні статті копірайтерів для якогось сайту якихось товарів.
Мінуси:
- Робота монотонна. Потрібно уважно читати дуже багато тексту, не упустивши нічого.
- Текст може бути з купою помилок. А платять не за їхню кількість, а за обсяг перевіреного матеріалу.
- Часто вас будуть ставити в обмежені часові рамки. Якщо в екстремальних умовах ви панікуєте, а не збираєтеся, тоді ця робота не для вас.
Як бачите, плюси і мінуси дуже розпливчасті і суб’єктивні. Така робота явно не для всіх. Важливо, щоб було бажання цим займатися. Ну і філологічний диплом. Без нього вам доведеться наполегливо доводити свою профпридатність. Або обманювати замовника, що він у вас є, якщо він виявиться занадто впертим.