Копірайтер
Якщо ви коли-небудь цікавилися професією копірайтера, то напевно шукали значення цього слова в інтернеті. Різноманітні довідкові ресурси та словники стверджують, що це людина, яка створює рекламні тексти та нові ідеї в рекламі, що захищаються авторським правом. Якщо це не те, що ви шукали, не впадайте у відчай – це визначення дещо відірване від нашої реальності. Більшість фрилансерів-копірайтів займаються дещо іншою діяльністю.
Що являє собою робота копірайтера
Для більшості віддалених працівників у СНД, особливо для новачків, копірайтинг полягає в написанні унікальних текстів без використання єдиного джерела (зазвичай саме це є основною відмінністю від рерайтингу). По суті, якщо ви бачите оголошення про найм копірайтера, найімовірніше, замовнику потрібні унікальні тексти для розміщення на сайті. До того ж далеко не завжди це рекламні або тексти, що продають (останні цінуються особливо високо).
Що включає в себе робота копірайтера, якщо не брати до уваги пошук замовлень, вакансії і все з цим пов’язане? Насамперед автору потрібно ознайомитися з технічним завданням, якщо таке є. Якщо тема нова або незнайома, потрібно ознайомитися з нею. Якщо замовник не надав ресурсів для ознайомлення, можна просто шукати інформацію в інтернеті за ключовими словами (зазвичай це одна зі складових ТЗ – слова і словосполучення, які обов’язково мають бути присутніми в кінцевому варіанті тексту).
Далі потрібно продумати план і структуру статті. Коли все це готово, починається основна і найцікавіша частина роботи – створення тексту. Остаточним етапом є перевірка тексту на помилки, читабельність, унікальність (ще один із критеріїв ТЗ, який можна перевірити за допомогою різноманітних сервісів) і розстановка ключів, якщо це не було зроблено в процесі написання.
Ось і все! Звісно, іноді замовники можуть повертати тексти на доопрацювання, якщо в них будуть зауваження. З ними обов’язково потрібно ознайомитися і виправити текст згідно з вимогами.
Які навички потрібні, щоб працювати копірайтером на біржах фрілансу?
Фріланс копірайтер, особливо новачок, рідко може розраховувати на отримання постійної роботи в одного замовника, тому часто доводиться отримувати замовлення через різні біржі. Що ж потрібно для того, щоб почати займатися однією з найпоширеніших фріланс професій? Як і для будь-якої віддаленої роботи, вам знадобитися комп’ютер із надійним інтернет-підключенням. Більш цікавим є те, які навички потрібні людині, що планує стати копірайтером.
Насамперед, потрібно мати грамотну письмову мову. У цьому разі мається на увазі не тільки написання слів без помилок, а й правильна побудова речень і вміння дотримуватися стилю.
Важливо також уміння швидко розбиратися в незнайомій тематиці. Дуже часто доведеться писати статті з юриспруденції або медицини, навіть якщо ви ніколи не стикалися з цим. Звісно, можна писати тільки на знайомі або нейтральні теми, але таким чином ви сильно звузите список потенційних замовників.
Ще одним аспектом є вміння організувати процес і відповідальність. Замовники люблять, коли автор може писати багато, якісно і здавати роботу вчасно.
На який заробіток можна розраховувати?
Улюблене запитання всіх охочих стати на шлях фрілансу, і як завжди жодної конкретики у відповіді. Зазвичай працю копірайтера оцінюють у ціні за одну тисячу символів без пробілів. Ринкову ціну назвати складно: вона коливається від 5 рублів за низькоякісні тексти, в які просто впихнуто ключі, до десятків доларів за тексти, що продають на сайти великих компаній.
Зрозуміло, без досвіду роботи і якісного портфоліо не можна відразу розраховувати на велику оплату. Зазвичай людині, яка не пробувала себе в цій діяльності, буде корисно взяти будь-яке замовлення, не зважаючи на ціну. Це дасть можливість випробувати свої сили, а також отримати перший відгук від замовника. Відштовхуючись від об’єктивної оцінки і порівнюючи якість своїх текстів із конкурентами, ви зможете приблизно оцінити ціновий діапазон, у якому будете продовжувати працювати. Звісно, з підвищенням рівня майстерності не забувайте підвищувати і свої розцінки.
Можливі замовники і де їх шукати
На це запитання, як не дивно, можна відповісти одним словом: в інтернеті. Далі все залежить тільки від вас. Це можуть бути і загальні сайти для фрілансерів, і спеціалізовані текстові біржі. На останніх, до речі, може бути доступний такий варіант роботи, як продаж текстів. Тобто ви пишете тексти на затребувані на вашу думку теми і виставляєте їх на продаж. Ця практика не дуже поширена, але знаходяться люди, яким зручніше працювати саме так.
На початку роботи корисно буде зареєструватися на кількох таких ресурсах. По-перше, щоб вибрати найбільш зручний конкретно під себе. По-друге, іноді замовники самі шукають авторів, і ймовірність, що роботодавець сам вам напише, зросте.
Плюси та мінуси роботи
Ну і наостанок суб’єктивна думка про переваги та недоліки роботи копірайтером.
Плюси:
- Заробіток не обмежений. Чим більше пишеш, тим більше отримуєш.
- Можливість зростання. Постійно вдосконалюючись можна постійно підвищувати вартість своєї роботи.
- Творча робота. Хоч ви і не будете писати романи і блоки (може і будете, але на дозвіллі), можна отримати задоволення від написання тексту, якщо тематика цікава.
- Не дуже високий поріг входження. Практично кожен може займатися цим, принаймні на початковому рівні.
Мінуси:
- Початкова оплата не дуже висока.
- Часто доводиться писати на нецікаві теми, особливо на початку, поки немає особливої можливості обирати.
- Оцінює вашу роботу замовник, а йому може не сподобатися ваш стиль, манера, слово, кома, швидкість виконання і ви самі взагалі.