Рерайтер
У продовження серії статей про віддалені професії, пов’язані з роботою з текстом, ми розповімо про рерайтинг. Що ж це за вид діяльності? Завдання рерайтера полягає в тому, щоб переробити вихідний текст так, щоб він відповідав певним вимогам. Зазвичай серед цих вимог унікальність, наявність ключів, збереження сенсу, читабельність та інші.
Що являє собою робота рерайтера?
Спробуємо розібратися, що саме робить рерайтер. Для цього потрібно уявити, що замовник чітко розуміє грань між рерайтингом і копірайтингом, дав чітке технічне завдання, вихідний текст, вказав вимоги. У такому разі насамперед виконавець має ознайомитися з текстом, який йому належить обробити. Це дуже важливий момент, адже крім механічної зміни тексту для досягнення певної унікальності, рерайтер зобов’язаний зберегти смислове навантаження. Якщо тематика не дуже близька, і деякі моменти незрозумілі, потрібно розібратися в них. Адже під час зміни тексту за допомогою синонімів і заміни фраз можна легко змінити сенс, якщо не розбиратися в темі.
Можна навести простий приклад: у тексті про комп’ютерну техніку використовується слово “машина”. Рерайтер, який навіть не намагався вникнути в текст, може сам або за допомогою програм-синонімайзерів замінити його на “автомобіль”. Замовник, звісно, посміється, але замість оплати такий горе-письменник отримає, найімовірніше, негативний відгук.
Приклад, звісно, перебільшений, але подібні ситуації можливі й трапляються, тому перше, що потрібно зробити – зрозуміти текст. Друге – виділити основні тези, щоб не проґавити нічого важливого. Інформація, хоч і в зміненому вигляді, але має бути донесена до читача. Далі йде основна частина роботи – сам процес створення тексту. Тут уже підхід у кожного свій.
Можна писати текст з нуля, дивлячись на оригінал або добре запам’ятавши його. Комусь зручніше відкрити оригінал і правити його. Рерайтери-початківці можуть пробувати кілька підходів і вибрати надалі найбільш ефективний для себе.
Останнім етапом роботи має стати перевірка на унікальність. Найчастіше цей етап стає найдовшим і найболючішим, особливо для виконавців-початківців. Якщо обсяг тексту невеликий, а в ньому присутні ключі, назви товару і марки, подібних текстів в інтернеті безліч, а планка унікальності стоїть високо, домогтися результату досить непросто. Особливо, якщо зберігати читабельність і грамотний стиль. Звісно, з досвідом приходить розуміння того, як простіше і швидше домогтися підвищення унікальності, тому не варто впадати у відчай, якщо в перші рази з цим виникають проблеми.
Які навички знадобляться?
Насамперед рерайтеру потрібні базові навички для роботи з текстом: грамотність і швидкість набору, великий словниковий запас, вміння будувати зв’язний текст, який добре читається. А тепер спробуємо виділити навички, які потрібні саме під час виконання рерайту.
По-перше, це вміння аналізувати текст. Виокремити, що є основним і несе смислове навантаження, а що написано для зв’язності мовлення. По-друге, вміння планування. Під час початкового прочитання статей уже варто продумувати, що можна відкинути, що замінити, що поміняти місцями, що додати. Терпіння і посидючість просто необхідні під час остаточного виправлення тексту, якщо унікальність від самого початку нижча за необхідну. Ну і стресостійкість знадобиться, щоб не впасти в паніку, якщо через кілька годин так і не вдається отримати потрібний результат.
Якихось спеціальних навичок не потрібно, але бажано не братися за тексти, в тематиці яких ви абсолютно не розбираєтеся. Що ближча вам тема – то більше шансів, що текст вийде якісним.
Якщо говорити про особисті якості, то, як і в будь-якій віддаленій роботі, потрібно бути відповідальним і вміти організувати свій час.
На який заробіток можна розраховувати?
Як і в будь-якій справі, важливий досвід і репутація. Навіть якщо у вас дуже добре виходить із самого початку, навряд чи ви потрапите на дорогий проект без безлічі позитивних відгуків і великого портфоліо. Як і всім авторам-початківцям, вам доведеться поборотися за не найдорожчі замовлення. У середньому на сьогодні вартість однієї тисячі знаків без пробілів коливається в районі 1$ . Новачки можуть працювати і за ціну вдвічі меншу, особливо якщо вимоги до текстів не жорсткі.
Не варто забувати, що не всі тексти розраховані на те, що їх читатимуть реальні люди. Для рерайту тексту, призначеного для пошукових роботів також наймають рерайтерів, там якість самого тексту не так важлива, як його відповідність вимогам замовника.
Крім новачків і не дуже успішних авторів є і професіонали своєї справи. Таких зазвичай замовники знаходять самостійно або набирають через вакансії чи конкурс. Оплата роботи таких фахівців у рази вища й обговорюється індивідуально. В оцінці праці важливу роль відіграє і вміння виконавця домовлятися, адже найчастіше саме він пропонує вартість послуг.
Оскільки відмінностей між рерайтингом і копірайтингом не так багато, зазвичай ті, хто починав із першого, поступово починають брати проєкти і з другого, а вони оцінюються дещо дорожче.
Спробуємо порівняти ці дві професії:
Рерайтинг | Копірайтинг | |
Оригінал | Один, надається | Джерел кілька або відсутні, пошук самостійно |
Творча складова | Минімально | Сильно виражена |
Вартість | В середньому близько 1$ | Від 1,5$ і вище |
Складність | У досягненні унікальності | У створенні тексту |
Можливі замовники і де їх шукати
У століття інформаційних технологій текст, який також є інформацією, виявився досить затребуваним ресурсом. Коли з’являється інформація, її якнайшвидше потрібно висловити в тексті, при чому в унікальному. Рерайтери потрібні в ЗМІ і на новинні портали, щоб швидко обробляти інформацію від агентств, і звісно ж, на всілякі сайти. Це інтернет-магазини, і сайти з продажу певних послуг і навіть просто інформаційні портали.
Можливість влаштуватися на такі ресурси на постійну роботу є, але вона не велика, до того ж потрібен досвід роботи.
Як завжди, найкращим другом фрілансера в такій ситуації стають сервіси і біржі, де замовники шукають виконавців на разові проекти. Це ідеальний варіант для новачка, оскільки разові невеликі проєкти дають можливість випробувати свої сили, отримати відгуки, набратися досвіду і наповнити портфоліо. І найголовніше, зав’язати знайомства. Якщо у замовника будуть нові проєкти або з’явиться постійна робота, з більшою ймовірністю він запросить перевіреного автора, перш ніж шукати нового. Згодом ви зможете вже вибирати між кількома пропозиціями. Будьте впевнені, якщо працювати багато і якісно, вони будуть.
Плюси та мінуси роботи
Ну і наостанок, як зазвичай, спробуємо зважити всі “за” і “проти” і зробити висновок, чи є рерайтинг гідним заняттям? Чи варто новачкові ставати на цю стезю?
Отже, почнемо, мабуть, із позитивних моментів:
- Низький поріг входження – те, що потрібно новачкові. Жодних спеціальних навичок, тільки вміння писати, решти можна навчитися, якщо сильно захотіти.
- Чітке завдання. У Вас є оригінал, завдання – працюйте, нічого винаходити не потрібно.
- Великий попит. Це не CD-диски, тексти будуть потрібні завжди. Тобто робота буде, поки роботи не навчаться писати тексти краще за тебе.
- Можливість зростання. Можна поступово перейти на копірайтинг і писати дорогі тексти, що продають.
- Можна працювати вдома. Саме через це ви хочете стати фрілансером, вірно?
Тепер мінуси:
- Не найвища оплата. Що не дивно з таким низьким порогом входження.
- Не найцікавіша робота. Особливо, якщо брати “нудні” теми, а зазвичай починають саме з таких.
- Витратно за часом для новачків. Можливо, не у всіх так, але боротьба з унікальністю може бути виснажливою.
Як бачимо, плюсів усе ж таки більше, а мінуси незначні. Цю роботу можна рекомендувати як початок шляху у фріланс для тих, хто любить тексти.