Фріланс у декреті: як поєднати віддалену роботу і радість материнства?
Цілком логічно, що під час декретної відпустки мама повинна займатися доглядом за дитиною. Але що робити, коли фінансове становище зобов’язує знайти підробіток, або домашні справи затягнули в рутину і єдиний “просвіт” – робота? У цій статті я постараюся охопити всі найважливіші нюанси свого шляху “декрет-фріланс”.
Чи можливо працювати фрілансером у декретній відпустці
Для завзятих скептиків відповім одразу: можна! Головне вміти розподіляти час і сили. Безумовно, з немовлям працювати буде набагато складніше, оскільки ви будете вільні лише кілька годин між годуваннями і, найімовірніше, захочете в цей час відпочити, а не працювати.
Поєднувати роботу з домашніми обов’язками буде набагато простіше, якщо ви зможете делегувати частину обов’язків чоловікові або бабусям. І в той час, поки вони гулятимуть із вашим чадом, ви з легкістю зможете зробити переклад тексту або внести правки щодо проєкту.
З приводу вакансій, які могли б підійти молодим мамам, можна віднести роботу з текстами (рерайтинг, копірайтинг, коректура, переклади), smm-менеджер, контент-менеджер, менеджер з продажу тощо. Не підійдуть вакансії, що передбачають зайнятість на фул-тайм, наприклад, співробітник підтримки, який має бути на зв’язку впродовж усього робочого дня й оперативно відповідати на запитання.
З приводу отримання проєкту можна провести аналогію з риболовлею: закинув і чекаєш. Тільки “закидати” потрібно на багатьох майданчиках і не на один проєкт. Але головною умовою є абсолютна впевненість у власних силах, оскільки фрілансерам-початківцям дуже важко напрацювати репутацію, а з негативними відгуками на “гору” проєктів розраховувати не варто.
Необхідні умови
Для того щоб мама у вільний час могла трохи підзаробити, їй буде необхідна наявність кількох важливих факторів. Перелічимо їх:
- Наявність ПК, хорошого Інтернету і трохи особистого простору у вигляді комп’ютерного столу або столика на кухні, де буде ловити Wi-Fi.
- Мінімум 2 години вільного часу (спочатку на пошук вакансій, далі – на виконання проєктів і завдань).
- Зручним гаджетом може стати відео/радіоняня, за допомогою якої можна стежити за сном дитини в той час, поки ви працюєте.
- Якщо родичі можуть допомогти з малюком, це буде для вас величезним плюсом.
- Придумайте дитині кілька спокійних ігор або занять, щоб вона могла гратися біля вас, тоді як ви працюватимете. Можна покласти дитину на розвивальний килимок і займатися улюбленою роботою. Або перемішати їй два види круп і запропонувати відсортувати. Усе залежить від віку малюка та його вподобань.
- Відпочинок. Навіть поєднуючи роботу з декретом, вам необхідний буде час для себе і на відновлення сил.
На який заробіток можна розраховувати
Що стосується фінансового боку, то тут не все так однозначно. Усе залежатиме від ваших можливостей, бажання і посади. Не залежно від того, звичайний це фрілансер чи декретний. Безумовно, на великі гроші спочатку розраховувати не варто, проте досвід і репутація надалі обов’язково принесе свої плоди.
Про те, скільки заробляють фрілансери, можна прочитати в нашій статті “Скільки заробляють фрілансери? Цифри і факти“. Підросте дитина і стане самостійнішою – підвищуйте ставку або беріть ще один проєкт у роботу.
З особистого досвіду
Мій перший серйозний досвід фрілансу був саме в декретній відпустці. Оскільки я виховувала дитину одна, мені допомагали батьки, і я могла кілька годин на день (переважно вночі) приділяти роботі. Починала я з текстів (рерайт/копірайт, оформлення html-розміткою), пізніше перейшла на посаду контент-менеджера та коректора. Оплата спочатку була невелика, у середньому 2500 тисячі гривень на місяць (2012 рік), але вже на той час я могла оплачувати собі навчання на заочному відділенні.
Головною складністю особисто для мене було невдоволення родичів з приводу того, що “я сиджу за комп’ютером і не займаюся дитиною”, і скептицизм з приводу “віртуальних грошей, які не факт що заплатять”. З ростом зарплати і незадоволеності своїми “невдалими роботами” претензії випаровувалися, на відміну від моєї впевненості.
Можу сказати, що фріланс врятував мене у важкі моменти мого життя, оскільки, занурившись у нього, я (не випадаючи на кілька років із соціуму) змогла продовжити спілкуватися з колегами, заробляти гроші і не сидіти на шиї, а також, крім цього, не пропустила важливих моментів у житті свого сина.
Плюси і мінуси фрілансу в декреті
Підбиваючи підсумки, можна відзначити як позитивні, так і негативні сторони роботи в інтернеті в декреті.
Плюси:
- Самореалізація;
- Додатковий заробіток;
- Спілкування з людьми;
- Можливість навчання.
Мінуси:
- Відсутність вільного часу;
- Нерозуміння з боку родичів;
- Відсутність декрету “як у нормальних людей” :-).
Важливо зазначити, що віддалений підробіток під час декрету може стати як тимчасовим явищем для тих, хто планує після відпустки вийти на роботу, так і початком кар’єри на просторах фрілансу.