Історія фрілансу: від ідеї до повноцінної професії
Сьогодні ми спробуємо відтворити історію фріланс від його витоків до сучасності. У кого з’явилася ідея «віддаленого працівника»? Які професії стали першими дистанційними? Розбираємось разом з Templancer:
Поняття «телероботи» та «гнучкого робочого місця»
Ще далекого 1819 року відомий письменник Вальтер Скотт у романі «Айвенго» вперше вжив поняття «фрілансер», що означає копійників вільного найму. А вже 1972 року з’явився фріланс, який практично нічим не відрізнявся від сучасного.
Засновником фрілансу вважається Джек Ніллес. Він першим розробив концепцію віддаленої роботи (тоді вона називалася «телеробота»). Незабаром він застосував свою ідею практично. Вона в тому, що комунікація між працівниками здійснювалася з допомогою телефонії.
Для підтвердження своїх напрацювань він проводив низку досліджень та експериментів у Південно-Каліфорнійському університеті та готував доповідь за їх результатами. Згодом працями Джека Ніллеса зацікавився американський Науковий національний фонд і почав спонсорувати дослідження Джека.
Надихнувшись роботами Ніллеса, глава комітету з економічного розвитку США Френк Скіфф запровадив схожий термін із «телероботою» — «гнучке робоче місце». Свою ідею він опублікував у найбільшій газеті The Washington Post. У 1982 році Джил Гордон з кадрового відділу корпорації Johnson & Johnson провів першу загальнонаціональну конференцію з цієї теми.
Праці вищезгаданих особистостей сприяли розвитку віддалених професій, допомогли зберегти робочі місця у період кризи, вирішили транспортні проблеми у великих містах, а також надали можливість працювати на вигідних умовах. Крім цього дослідження показали, що не всі професії можна конвертувати у віддалений формат.
Становлення фрілансу у країнах СНД
Якщо розглядати поширення фрілансу на теренах СНД, то популярність такого виду зайнятості зросла разом з появою мережі Інтернет. Одними з перших віддалених стали професії програміста, дизайнера та журналіста. Часто вони співпрацювали із закордонними компаніями, відповідно отримували набагато більше спеціалістів, які працюють на вітчизняних замовників.
Під час економічної кризи діяльність продовжили ті, хто працював на закордонні фірми. Інші фрілансери або тимчасово «залягли на дно», або зовсім згорнули свою віддалену діяльність. Подальшу позитивну динаміку зростання фрілансу було вже відзначено на початку 2000-х.
З відкриттям нових бірж, сайтів для фрілансерів, спільнот та появою посередників виконавці отримали можливість працювати над цікавими проектами. Деякі сервіси не змогли вижити, оскільки стягували плату користування ресурсом. Їх замінили сайти, які або за бажанням пропонували платні покращення, або утримували комісію під час виведення зароблених коштів.
На даний момент ми всі є творцями сучасної історії фрілансу. Можливо, незабаром з’являться нові факти про те, що змінилося у світі віддалених працівників за останні десятиліття. А як розпочиналася ваша історія у фрілансі?