Штучний інтелект у фрілансі: статистика, тренди та виклики

Штучний інтелект у фрілансі: статистика, тренди та виклики

Якщо в дитинстві ви любили наукову фантастику, то, мабуть, часто уявляли, як сидітимете зі склянкою улюбленого напою, поки роботу по дому за вас виконуватиме робот-помічник. Поки перші прототипи таких замінників людини лише тестуються, штучний інтелект вже стрімко увійшов у повсякденне життя, причому не лише у IT.

Ще декілька років тому штучний інтелект був предметом обговорення науковців, а для звичайних користувачів мережі інтернет був представлений чатами, з якими було кумедно подискутувати на будь-які теми. Та вже сьогодні технологія стала настільки поширеною, шо не помічати її неможливо. Звісно, фрілансери теж користуються “штучкою”. Поглянемо на статистику та поміркуємо, чи можливо обійтись без використання ШІ у віддаленій роботі.

Як фрілансери використовують ШІ?

Навіть якщо відкинути авантюрний та безвідповідальний метод “Зроби роботу за мене”, то все одно залишається безліч варіантів застосування ШІ у роботі, зокрема фрілансера. Найпоширеніші, згідно статистики, це збір довідкової інформації, мозковий штурм, підготовка плану (статті, сценарію, проєкту), написання програмного коду. Окрім цього, сервіси на основі ШІ можуть допомогти з перекладом, створенням тексту, зображення, відео чи аудіо.

Дослідження, проведене Freelancehunt, показало, що 21,9% українських фрілансерів регулярно користуються допомогою ШІ. Ще 47,8% роблять це час від часу, а 17,6% планують опанувати технологію у майбутньому. Лише 12,6% опитаних назвали себе консерваторами, що принципово працюють самостійно.

Статистичні показники дослідження майже повністю збігаються з аналогічними у Upwork. Тобто українські тенденції майже не відрізняються від світових, і майже 70% фрілансерів тою чи іншою мірою користуються ШІ для виконання своїх проєктів.

Чи вженешся ти за роботом?

Для відмови від використання ШІ є достатньо причин, і ми про них ще поговоримо, але давайте спочатку дослідимо, чому взагалі фахівці довіряють свою роботу Chat GPT чи його аналогам.

Наївно думати, що “штучкою” користуються лише ледарі, які провалюють дедлайни чи, чи шахраї, що намагаються продати замовнику халтуру. Часто машині доручають виконати рутинну чи проміжну роботу, яка займає у людини багато часу. Якщо ви впевнені, що краще зробити все самому, ніж зекономити декілька хвилин, то у вас, напевно, слабка конкуренція у вашій ніші. У еталонному трикутнику час-ціна-якість ШІ перекриває одну вершину, тому відмовившись від нього вам доведеться вигідно вирізнятися у двох інших.

Таким чином ШІ поступово увійде у повсякденність всіх сфер, де його використання доцільне. Всі, хто від нього відмовиться, зійдуть з дистанції, не витримавши конкуренції. Але й раніше комп’ютери та калькулятори забрали у людей обчислення, до цього парові машини і двигуни — частину фізичної праці на виробництві. Тоді чому саме ШІ викликає стільки дискусій? Чому саме цей інструмент вважають загрозою?

Ти служиш машині, чи машина служить тобі?

Сама назва “Штучний інтелект” звучить моторошно і нагадує про повстання машин з фільмів про Термінатора. Насправді боятись бунту ШІ не варто (принаймні поки що). Це всього лише алгоритми на основі машинного навчання, які намагаються виконувати поставлені задачі. Ключове слово “намагаються”, і це перший недолік використання ШІ — недостовірність. Наприклад, якщо ви попросили Chat GPT надати вам довідкову інформацію з якогось питання, результат доведеться перевіряти самостійно. Річ у тім, що не знайшовши потрібної інформації, він “згенерує” її. Також він може видати в якості довідки чиюсь особисту думку чи завідома фейкову інформацію. Неналежна перевірка і використання такої “допомоги” приведе до подальшого поширення хибної інформації. Пам’ятайте, не все, що пишуть в інтернеті, це правда. Навіть якщо це пише штучний інтелект.

Але якщо нічого вигадувати не потрібно, вся інформація є, а від ШІ потрібно лише те, щоб він її обробив. Наприклад, надаємо йому низку тез, ключові слова та інші вимоги, і просимо скласти текст. Результат проходить перевірку на унікальність, помилок немає, все влаштовує. Ідеально! Чи ні? Насправді це питання складне. Зловживання інструментом з боку копірайтера призведе до поступової втрати навичок через відсутність практики. Недостатня вичитка текстів “для людей” призведе до втрати аудиторії, тому що у матеріалах помітять бездушність. Етична сторона також важлива — надмірне використання ШІ у комерційних проєктах без узгодження з замовником може вважатись шахрайством.

Для виконання деяких видів роботи потрібно надати сервісу низку вихідних даних. У випадку, якщо вони є інтелектуальною власністю чи складають комерційну таємницю, це ризиковано робити з безкоштовними чи загальнодоступними інструментами. Окреме питання закріплення авторства — який допустимий вклад ШІ в продукт, щоб людина чи компанія могла заявити права на кінцевий результат? Ніхто не відповість на це питання, поки не буде законодавчого регулювання.

Поки що уряди держав не надто переймаються питаннями ШІ, але все може швидко змінитись. До того ж розвиток технологій, доступ до ресурсів та ціни на них, можуть впливати на вартість сервісів. Готові відмовитись від ШІ, якщо безкоштовні інструменти зникнуть, а платні стануть нерентабельними?

Висновки

Хочеться нам того чи ні, а ШІ вже став важливим фактором в конкуренції між фрілансерами. Та зручний інструмент хоч і не захопить світ та не підкорить людей, але все ж може нашкодити, якщо використовувати його неправильно. У підсумку сформулюємо основні правила роботи з ШІ:

  • не доручайте ШІ виконання повністю всього проєкту.
  • не використовуйте ШІ в комерційних цілях без узгодження з замовником.
  • не довіряйте безумовно інформації, наданій штучним інтелектом.
  • не використовуйте творчу роботу ШІ як свою власну.
  • іноді виконуйте навіть рутинну роботу, яку зазвичай доручаєте ШІ, власноручно, щоб не втратити навички.
  • завжди ретельно перевіряйте результат роботи ШІ.
  • будьте готові перелаштувати робочий процес, якщо від ШІ доведеться екстренно відмовитись.

Не будемо гріха таїти — ми теж користуємося допомогою ШІ, в тому числі і для підготовки текстів. Але не для блогу. Блог — це від душі. Тому під час створення цього випуску жодні електронні мізки не напружувались.