Фріланс: плюси та мінуси
Напевно, кожен, хто зацікавився фрілансом, уже встиг виділити для себе його головні переваги та недоліки. Не виключено, що для новачків перше уявлення може бути помилковим через відсутність досвіду або додаткову інформацію.
З погляду об’єктивності було б неправильно міркувати, що плюси та мінуси для всіх фрілансерів однакові. Більше того, в деяких випадках одна й та сама особливість може бути розглянута як з позитивної точки зору, так і з негативної.
Чому новачкам складно оцінити особливості фрілансу?
Основна причина – відсутність досвіду. Деякі впевнені, що робота вдома не потребує жодних зусиль, інші вважають, що «робота на себе» — примарна і несерйозна перспектива. У будь-якому випадку для обох цих «таборів» можна знайти безліч аргументів і переконати їх у протилежному.
Дослідники кадрових ресурсів відзначають таку тенденцію: більш критично до цієї сфери ставляться ті, хто жодного разу не пробував себе як фрілансер. А працівники, у яких хоч раз був подібний досвід, схильні до фрілансу оптимістичніше.
Безумовно, позитивні та негативні моменти є у будь-якій сфері діяльності і робота вдома — не виняток. Постараємося виділити основні з них:
Переваги фрілансу
- Робота на себе. Пропонуючи фріланс послуги, відповідальність за виконання проектів повністю лежить на ваших плечах. Ви не є нічиїм підлеглим, а вступаєте у співпрацю із замовниками за домовленістю та взаємною згодою. На відміну від офісних працівників весь отриманий прибуток належить лише Вам.
- Відсутність прив’язки до робочого місця. Фрілансер сам вирішує, де буде його робочий простір. Його стиль роботи передбачає можливість працювати у зручному для нього місці (вдома, в коворкінг центрі, перебуваючи в подорожі). Існує можливість працювати на відпочинку. Головна умова роботи – наявність комп’ютера та доступу до Інтернету.
- Відсутність вікових обмежень. Будь-хто охочий зможе знайти собі роботу в Інтернеті. Чи то пенсіонер, студент чи матуся з трьома дітьми у декретній відпустці. Адже замовника не цікавить вік та мотиви виконавця — він чекає лише на якісне виконання проекту. Фрілансер мотивований сам.
- Робота над цікавими проектами. Фрілансер може сам вирішувати, яким видом діяльності він хотів би займатися. На відміну від офісу, де рядовим працівникам просто ставлять певне завдання, ви маєте право подавати заявки/надсилати резюме тільки на вакансії, що вас цікавлять. У будь-якому випадку, якщо замовник відгукнеться на вашу пропозицію, то співпрацювати з ним чи ні, вирішуєте лише Ви.
- Персональний графік роботи. Здійснюючи роботу над тим чи іншим проектом, виконавець може сам спланувати свій робочий день, налаштовуючи графік під свої потреби. Кількість робочих годин, вихідних днів та період відпустки фрілансер планує самостійно, спираючись на домовленості із замовниками та власний комфорт.
Перераховані вище пункти ми віднесли б до головних плюсів фрілансу. Існує також багато інших позитивних факторів, але для деяких вони можуть здатися незначними. Ось деякі з них:
- відповідні умови роботи для людей з обмеженими можливостями;
- можливість займатися кількома проектами одночасно;
- неактуальність проблеми звільнення;
- кар’єрне зростання, освоєння кількох спеціальностей;
- спілкування із замовниками та колегами «на рівних».
Безумовно, позитивних моментів більш ніж достатньо для того, щоб зацікавитись фрілансом. Однак не варто забувати і про негативні чинники.
Недоліки фрілансу
До основних негативних моментів фрілансу можна віднести:
- Ризик бути обдуреним. Найчастіше можна натрапити на непорядних замовників, які готові нечесним шляхом отримати необхідний результат. Робота без будь-яких гарантій є величезним ризиком для виконавця.
- Нестабільність замовлень. Кожен фрілансер змушений самостійно займатися пошуком проектів, вести переговори із замовниками та домовлятися про терміни та оплату. Також можливі дні простою, коли потенційних замовлень може не бути взагалі.
- Ненормований робочий день. Виконання великого обсягу робіт за короткий період, термінова робота чи неможливість адекватно оцінити власні сили впливає на ваш робочий графік. У будь-якому випадку фрілансер має бути готовим до подібних форс-мажорних обставин.
- Відсутність соц. пакету та гарантій працевлаштування (у разі неофіційної діяльності). За умови співпраці з фрілансером замовники або фірми не несуть перед ним жодних соціальних зобов’язань. Тому на офіційну лікарняну, відпустку (у т.ч. декретну) пенсію розраховувати не варто.
- Необхідність займатися самодисципліною. Для деяких може здатися, що фрілансер працює як хоче та коли хоче. Насправді для багатьох початківців це є великою перешкодою, тому що потрібно виробляти в собі такі якості як відповідальність, вміння налаштовуватись на робочий процес практично у будь-якій обстановці, а також вміти відмовлятися від спокус.
Менш значущими мінусами вважатимуться:
- тимчасові витрати на пошук замовлень та на спілкування з клієнтами;
- ресурсозатрати (комп’ютер, Інтернет та ін.);
- необхідність наявності комунікабельних навичок.
Що вибрати: фріланс чи офіс?
Напевно, ніхто не зможе об’єктивно дати відповідь на це питання, але вирішити для себе самостійно допоможе наступна порівняльна таблиця:
Фріланс | Офіс | |
---|---|---|
Трудовий графік | вільний | визначено роботодавцем |
Гарантії оплати праці | – | + |
Соц. пакет | – | + |
Вибір проекту | + | – |
Заробітна плата | повний обсяг | податки, % роботодавцю |
Ризик скорочення | – | + |
Хочу повторитися, що той чи інший аргумент на підтримку фріланс для багатьох може здатися значним недоліком. Достатньо навести невеликий приклад.
Головна перевага фрілансу – робота на себе. Для багатьох це вагомий аргумент, а деякі вважають за краще «тихе плавання» — підкорятися начальству, аби не ризикувати і не брати на себе багато відповідальності.
Фріланс із суб’єктивної точки зору
За весь період роботи фрілансером я для себе також виділила основні переваги та недоліки. І ви вже напевно здогадалися, що плюсів я можу перерахувати набагато більше, ніж мінусів.
Позитивні сторони:
- Можливість сталого розвитку. У міру виконання проектів мені доводилося справлятися з багатьма завданнями різної спеціалізації. Фріланс дав мені зрозуміти, що вчиться ніколи не пізно. Більше того, відсутність досвіду – це лише додатковий стимул відкрити для себе щось нове.
- Мультизадачність. Мій фріланс дуже тісно пов’язаний з будинком, тому я не з чуток знаю наскільки важко поєднувати роботу, сім’ю та побут. Пропрацювавши чимало років на дому, я змогла виробити в собі вміння концентруватися, і можливість виконувати кілька процесів одночасно.
- Портфоліо. Для фрілансера портфоліо грає дуже важливу роль, адже це, по суті, інструмент, що сприятиме подальшому одержанню нових проектів. Репутація, як правило, потім сама працюватиме на фрілансерах. На мій погляд, один із головних плюсів.
- Комунікації із замовниками та співробітниками. Інформація про те, що фрілансери самотні і мало спілкуються – міф! У міру успішного співробітництва ви неодмінно формуватимете своє коло спілкування. Більше того, ви завжди зможете звернутися колишнім роботодавцям і колегам за допомогою. Це дуже важливо при подальшому пошуку роботи або у разі складної фінансової ситуації.
З недоліків можу відзначити велику конкуренцію серед фрілансерів, адже такий вид заробітку з кожним днем набирає все більшої популярності. Але навіть попри це, попит на фахівців є завжди, тому практично будь-хто зможе спробувати себе в даній сфері.
Враховуючи всі вищезгадані позитивні та негативні моменти, можна зробити висновок, що для кожного їх значущість, кількість та оцінка може бути різною. А ставати фрілансером чи ні вирішувати винятково вам.